Harry Potter

O Harrym Potterze mogę słuchać, czytać  i opowiadać godzinami.

Książki

Pierwsze lata życia Harrego były dosyć trudne. Po śmierci rodziców, Harry został przygarnięty przez rodzinę ciotki – siostry jego mamy – Lilly Potter. Ta rodzina to Dursleyowie – wuj Vernon, ciotka Petunia oraz kuzyn – Dudley.

I wszyscy, jak jeden mąż nieznosili Harrego. A to pewnie dlatego, że …

Wszystko wyjaśniło się w dniu 11 urodzin Harrego. Otóż okazało się, że jest on czarodziejem. Tak, prawdziwym czarodziejem! A państwo Dursley nie lubili czarodziejów. W ogóle nie lubili nikogo i niczego, kto wykazywał by jakiekolwiek dziwne zachowanie.

I pewnie Harry nigdy nie dowiedziałby się, że jest czarodziejem, gdyby nie fakt, że dostał się do Hogwartu – czyli najsłynniejszej szkoły dla czarodziejów właśnie. I choć Dursleyowie nie chcieli się zgodzić – to z pomocą przyszedł mu Hagrid – pół-olbrzym – gajowy w Hogwarcie.

Harry idzie do szkoły, gdzie w końcu odkrywa świat, do którego przynależy. Poznaje tam też swoich przyjaciół – Rona i Hermionę, oraz dowiaduje się prawdy o swoich rodzicach. Także o ich śmierci i o tym, że wcale nie zginęli w wypadku, tylko zostali zabici przez najstraszniejszego czarodzieja – Lorda Voldemorta.

Harry w Hogwarcie przeżywa cudowne przygody, jest też członkiem drużyny quidditcha, świetnie radzi sobie na zajęciach z obrony przed czarną magią – nieco gorzej na zajęciach z eliksirów. No i nie omieszka narobić sobie wrogów wśród rówieśników. Szczególny konflikt i rywalizacja jest między Harrym a Draco Malfoyem.

Cała seria książek o Harrym – to 7 tomów, 7 lat walki z Voldemortem. Na serię składają się:

HP i Kamień Filozoficzny

HP i Komnata Tajemnic

HP i Więzień Azkabanu

HP i Czara Ognia

HP i Zakon Feniksa

HP i Półkrwi Książę

HP i Insygnia Śmierci

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Okładki oficjalne i nieoficjalne

Książki powstawały w latach 1997 – 2007, a w Polsce były wydawane w latach 2000-2008. Wszystkie części na polski przetłumaczył Pan Andrzej Polkowski.

Dzieciaki w ramach Projektu Londyn 2014 – przeczytają pierwszą część – pozostałe są dla nich chyba zbyt straszne. Ale może przeczytamy też wyjątki z HP i Zakon Feniksa – szczególnie te, gdzie Harry idzie do Ministerstwa Magii i do Szpitala św. Munga.

Ja choć lubię całą serię, to chyba najbardziej podobała mi się ostatnia część – Harry Potter i insygnia śmierci. Bardzo wyczekana i przeczytana w oryginale w ciągu jednego weekendu (pamiętam, że wtedy z Misiolkiem nie wstaliśmy w ogóle z łóżka i cały dzień czytaliśmy :). Nie ukrywam, że kilka razy w trakcie czytania uroniłam łzę ;).

Filmy

Wszystkie 7 książek zostało przeniesionych na ekran, jednakże ostatnia część, HP i Insygnia Śmierci to dwa długie filmy. Ekranizacje ukazywały się w kinach od 2001 do 2011 r. Co ciekawe, prawie cała obsada pozostała niezmieniona w ciągu tych dziesięciu lat. Najważniejszą zmianą w obsadzie była konieczność zastąpienia po pierwszych dwóch filmach serii aktora odtwarzającego rolę Albusa Dumbledora. Odgrywający ją Richard Harris zmarł kilka dni po amerykańskiej premierze HP i Komnata Tajemnic.

Natomiast zmieniali się reżyserzy. I tak – pierwszą i drugą część wyreżyserował Chris Columbus. Trzecią – HP i Więzień Azkabanu nakręcił Alfonso Cuaron. Tą sfilmowaną część lubię najmniej, bo uważam, że zbytnio odbiega zarówno od książki, jak i dwóch poprzednich części filmu. Na dodatek – mam wrażenie, że czasem zbyt luźno powiązana jest ze światem czarodziejów.

Czwartą część wyreżyserował Mike Newell, reżyser m.in. Człowieka w żelaznej masce, Czterech wesel i pogrzebu czy Uśmiechu Mony Lisy.

Kolejne trzy części sagi (czyli w sumie cztery filmy, bo ostatnia część książki na ekrany weszła jako dwa pełnometrażowe filmy) wyreżyserował David Yates. I to też był dobry wybór.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Plakaty z różnych filmów o Harrym Potterze

Księciunio jest już po obejrzeniu dwóch części, ale drugą bardzo odchorowywał – oglądał ją przypadkiem na zimowisku i potem przez jakiś czas bał się w nocy, że przyjdzie bazyliszek… Na razie poprzestajemy na Kamieniu Filozoficznym zatem, na inne części przyjdzie jeszcze czas 😉

J.K.Rowling

Może o samej autorce nie będę się tu zbytnio rozpisywać – wszak pewnie wszyscy znają jej historię. Samotna matka, cierpiąca na depresję opowiada swojemu dziecku wymyśloną historyjkę. tyle tylko, że „historyjka” rozrosła się do pokaźnej serii 7 tomów książek, która została przetłumaczona na 50 języków, a seria filmów nakręcona na podstawie „historyjki” weszła na listę najbardziej kasowych filmów na świecie. Nie wspomnę już o grach, wystawach i innych gadżetach. Wszystko to sprawiło, że sama autorka stała się jedną z bogatszych osób na świecie.

JK-Rowling-SUM_2348620bJ.K.Rowling

Miejsca, które odwiedzimy

Na pewno będziemy szukać ulicy Pokątnej, Szpitala Św. Munga, Ministerstwa Magii oraz Grimuald Place. Będziemy też na peronie 9 i 3/4 na stacji Kings Cross. No i może parę miejsc, gdzie kręcono zdjęcia do filmów też.

No i jeszcze marzy mi się wycieczka o tu: The Making of Harry Potter. Ale to jeszcze zobaczymy – bo wycieczka tam na pewno będzie sporym wydatkiem ;).

Dodaj komentarz