Miniporadnik kreatywnego podróżowania – część II

Kontynuując temat z wczoraj – kreatywnego podróżowania z dziećmi – dziś o samej podróży.

Etap podróży

Starajcie się nie przeciążać zbytnio programu wycieczki – dzieci szybciej się męczą i mają ograniczony czas koncentracji. Czasem warto rozłożyć zwiedzanie jakiegoś miejsca na kilka dni czy nawet kilka wycieczek, a mieć czas na spokojne zjedzenie obiadu, czy nawet wypuszczenie dzieci gdzieś, gdzie będą mogły się wyszaleć po trudach zwiedzania muzeum ;).

Może warto też wybierać takie miejsca, które są przyjazne dzieciom – muzea, w których można dotknąć eksponatów, samemu spróbować coś zrobić. Coraz więcej instytucji/atrakcji turystycznych otwiera się potrzeby małych podróżników i organizuje różnego rodzaju warsztaty, pokazy itp. Na poważne muzea przyjdzie jeszcze czas :), jeśli zaszczepimy w naszych dzieciach ciekawość zwiedzania i poszukiwania nowej wiedzy w trakcie podróży. Na portalach parentingowych można znaleźć dużo propozycji ciekawych miejsc przyjaznych dzieciom. Ja najbardziej lubię qlturkę, ale są też inne, np. Czas Dzieci itp.

Ciekawym pomysłem na podróż z dzieckiem może być przejście questu. Questing jest to turystyka powiązana z odkrywaniem zagadek dotyczących dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, uzupełniona o elementy podchodów harcerskich i gier terenowych. Zwieńczeniem takiej przygody jest odnalezienie skarbu. Wiele scenariuszy (questów) dotyczących Polski można znaleźć na stronach:

Mniej profesjonalny quest możecie spróbować sami ułożyć – na pewno inspiracje i materiały potrzebne do przygotowania kilkupunktowej przygody znajdziecie w internecie. Ograniczeniem jest tylko Wasza wyobraźnia i pomysłowość.

Zachęcajcie też dzieci do zbierania pamiątek z odwiedzonych miejsc – mogą to być bilety, mapy, ulotki, ale też rośliny (nie chronione!!!), z których będziecie mogli zrobić zielnik po powrocie do domu, czy drobinki ziemi lub piasku – jakże ciekawe mogą być potem poszukiwania (np. w internecie czy odpowiednich książkach) nazwy takiego podłoża.

DSC_0290

Jeśli podróż jest dłuższa np. kilkudniowa, warto każdego dnia wieczorem podsumować to, co danego dnia obejrzeliście, gdzie byliście i czego się dowiedzieliście.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s