Mini poradnik kreatywnego podróżowania z dziećmi – część I

Mile połechtana przez Magazyn Kikimora, który Projekt Londyn 2014 nazywa forum kreatywnej turystyki dla dzieci, postanowiłam wszystkie swoje pomysły i doświadczenia na kreatywne podróże z dzieciakami, przelać w tekst. No i tak powstaje właśnie mini poradnik kreatywnego podróżowania :). Dziś część I – dotycząca planowania podróży i zaangażowania w to dzieci. W dwóch następnych odsłonach – przedstawię moje pomysły na samą podróż i co robić potem.

Miłego czytania!

Dzieci w podróży

Od dawna wiadomo, że podróże kształcą. Co jednak zrobić, by nasze dzieci, które żyją w świecie pełnym mediów, filmów, gier, komórek, tabletów, konsol i jeszcze pewnie wielu innych gadżetów, których nazwać nawet nie potrafię, zainteresowały się miejscem, do którego podróżujemy?

Na pewno jest kilka tricków, które możemy wykorzystać na etapie planowania podróży, w trakcie podróży i po niej, które sprawią, że podróż będzie przyjemnością dla całej rodziny, a dzieci nie dość, że zdobędą nową wiedzę, to jeszcze podróż zapamiętają na długo.

Planowanie z dziećmi

Na pewno warto dzieciaki wtajemniczyć w podróż, już na etapie planowania. Może to być wspólne czytanie przewodników i przeglądanie ciekawych stron internetowych miejscowości i ich atrakcji po to, by demokratycznie ustalić trasę podróży. Swoją drogą polski rynek przewodników i książek związanych z ważnymi miejscami danego miasta jest dosyć ubogi (książek dla dzieci dotyczących Londynu w postaci kolorowanek, wyklejanek, przewodników – łącznie z Misiem Paddingtonem w roli przewodnika, czy map jest na pęczki w każdej londyńskiej księgarni). Ale zawsze pozostają przewodniki dla dorosłych 😉

Ciekawym pomysłem może być też przygotowanie mapy wyprawy. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • Starsze dzieci mogą pokusić się o własnoręczne naszkicowanie mapy wraz ze szczególnym zaznaczeniem miejsc, które będziecie odwiedzać.

  • Młodszym – można wydrukować mapę i zaproponować naklejenie zdjęć miejsc, które chcecie zobaczyć.

  • Może to być też po prostu mapa, na której kropkami zaznaczycie ciekawe miejsca i już w trakcie podróży będziecie oznaczać trasę, którą przebyliście.

Mapa

źródło: Aleksandra i Daniel Mizielińscy Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata

Do mapy możecie dołączyć też pewnego rodzaju „paszport” – małą książeczkę, w której zapiszecie, co będziecie zwiedzać i w każdym z tych miejsc poprosicie o przystawienie pieczątki, że tam byliście. Będzie to potem świetna pamiątka :). Jeśli dzieci są już dość duże, by same o taką pieczątkę poprosić – może to być dodatkowo taki mini-trening samodzielności i śmiałości.

Paszport

Jeśli z miejscem, do którego się udajecie związana jest jakaś postać historyczna, bohater książki czy filmu – warto dzieci wcześniej z nimi zapoznać. A potem w trakcie podróży – może wspólnie poszukacie śladów tych prawdziwych czy fikcyjnych bohaterów? A może z miejscowością, do której się udajecie wiążą się jakieś legendy? Przeczytajcie je dzieciom (nawet już w drodze – w samochodzie – świetnie zabijają nudę w podróży).

legendy-jms-kopia

Jeśli podróżujecie do miejsca, gdzie będziecie bardziej obcować z przyrodą – poszukajcie wspólnie w internecie zwierząt i roślin, które występują na danym terenie, a w paszporcie wklejcie zdjęcia roślin i zwierząt, których będziecie poszukiwać. Jeśli uda się Wam odnaleźć poszukiwaną roślinę – wklejcie ją do paszportu (ale tylko pod warunkiem, że nie jest ona chroniona – w takim przypadku zróbcie zdjęcie i wklejcie zdjęcie), a zwierzętom – róbcie zdjęcia.

zielnik1

Planując – nie zapomnijcie o jedzeniu – wszak wiadomo, że jak Polak głodny to zły, a mały głodny Polak – to już katastrofa! Może uda się Wam wcześniej znaleźć ciekawe miejsce na posiłek, takie, gdzie dzieci są mile widziane. A jeśli jest pogoda – może warto pomyśleć o miejscu na piknik bądź ognisko – z doświadczenia wiem, że dzieciaki to uwielbiają! Takie jedzonko wśród natury będzie ukoronowaniem każdej podróży 🙂

rodzinnie_a_005

Reklamy

4 myśli w temacie “Mini poradnik kreatywnego podróżowania z dziećmi – część I

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s